Търсим героите на България в своето семейство
Проектът по гражданско образование "Нека войните останат в музея" стартира с историческа изложба
Проект по гражданско образование, свързан с изследователска работана събития от миналото ипреоткриването им в съвременния живот, започна в нашето училище. Участници в него саседемдеца от пети, шести и седми клас, включени в групата по гражданско образованиес роководител Стела Ковачеваи учениците от седми "В" класс класен ръководителТаня Коцева.
Проектът стартирана 15.10.2015 година с историческата изложба "Нека войнитеостанат в музея". Тя бе откритавъв фоайето на училището в деня, когато се навършват 100 години от началото на Първата световна война.
Експозицията съдържанад 30 предмета и още толкова свидетелски разказа за участието на дедите на деца от нашето училище в историческите събития от преди век. С помощта на своите семействате са събрали и разказали истории, пазени в разградските родове, за войнишките съдби на мъжете от 19 пехотен полк.
Изследването започна в изпълнение на задача за лятна работа, дадена на пети, шести и седми клас от преподавателя по история Таня Коцева. Големият интерес към проучването и много събрани артефакти, подсказаха на групата за гражданско образование да се развие постигнатото като разработи проект със същото име, който ще продължи през цялата учебна година и ще търси измеренията на родолюбието и почиттта към героите в съвременния живот.
Още в началния етап на проекта бяха привлечени за участие много представители на местната общност, експерти и доброволци. Регионалният исторически музей в Разград ни предостави експонати от своите фондове, с които обогатихме нашата експозиция. Народно читалище "Развитие" ни помогна с изложбени платна. Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва ни предостави копието на знамето на 19 пехотен полк, което подредихме доостаналите експонати. Художникът Красимир Харалапмиев ни помогна с дизайна на експозицията. Как да подредим артефактите ни обясни и помогна историографът Нели Николова от историческия музей в нашия град.
Наред секспонатите, издирени от учениците от нашето училище и свързани с историята на техните семейства, голям интерес предизвикаха и разказите за участието на нашите родственицивъв войните за България. Особено вълнуваща се оказаисторията, разказана от пенсионираната учителка Стефка Алексиева, за нейния прадядо, който бил обявен за загинал в Първата световна война, но половин година по-късно се завърнал жив и здрав у дома. Тя бе издирена и записана от Любчо от пети Г клас.
След успешния стартна проекта Гергана, Ина, Емил от седми Б клас, заедно с Борислав от шести В и Траяна, Белослава и Митко от пети Б клас, както и Любчо от пети Г ще продължат в групата по гражданско образование да развиват идеите на разработката, а целият седми В клас и останалите деца в училището ще се вкючват в различните етапи на проекта "Нека войните останат в музея".